Technika uwalniania emocji czy metoda uwalniania emocji została stworzona przez Lestera Levensona w momencie, kiedy jego zdrowie się załamało kompletnie i lekarze dawali mu zaledwie parę tygodni życia. Dzięki niej udało mu się wyzdrowieć.

Nazwał ją metodą Sedona od łańcucha górskiego w Arizonie.

Jego sławni uczniowie to między innymi Steven Seratan, Hale Dvoskin, Larry Crane, Dr Hawkins i paru innych. Każdy z nich rozwinął tą metodę w nieco różnych, ciekawych kierunkach.

METODA SEDONY jest wyjątkowo, prosta i łatwa do stosowania. Pozwala dotrzeć do tkwiących w nas bolesnych doświadczeń, przyjętych przekonań, lęków i strachów, których nie jesteśmy świadomi, a które wzięły się z naszych doświadczeń oraz słów, opinii czy przekonań wygłoszonych do nas, albo o nas przez innych (usłyszanych, przeczytanych, obejrzanych itp.). Wiele tych emocji „kodowanych” jest w ciele w  postaci różnych napięć, bólów czy chorób. Inna część to nieuświadomione mechanizmy automatycznych reakcji w szczególnych sytuacjach. Takie mechanizmy często stanowią blokadę przed naszym rozwojem.

Składa się ona z serii stawianych sobie pytań, które naprowadzają świadomość na to, co odczuwamy w  danym momencie i delikatnie prowadzą ku doświadczeniu „puszczenia”, czyi uwolnienia tych odczuć. Wielu mistrzów mówi o „puszczaniu”, „uwalnianiu”. Im bardziej pozwolimy sobie odczuwać to, co czujemy w danym momencie i im bardziej jesteśmy szczerzy wobec samych siebie tym lepsze osiągamy efekty.

O naszych rezultatach decydują naładowane emocjami myślokształty. Nazywam je emo-myślokształty.


Czego możesz oczekiwać od Metody Sedony?

  • poprawy psychicznego, emocjonalnego i duchowego zdrowia…
  • odczuwania prawdziwego i stałego szczęścia, pomimo przeszłych i obecnych okoliczności…
  • otworzenia się na prawdziwie kochające i zdrowe relacje…
  • poprawy kreatywności, inteligencji emocjonalnej, samopoczucia psychicznego…
  • wzmocnienia ogólnego poczucia powodzenia i wewnętrznego spokoju…
  • osiągnięcia sukcesu i odczucia towarzyszącej mu satysfakcji i spełnienia.

Skuteczność Metody Sedony została naukowo potwierdzona przez takie instytucje cieszące się autorytetem, jak Harvard Medical School i firma MONY. Więcej – wiele dużych i znanych firm współpracowało z Sedona Training Associates, żeby podnieść wydajność swoją i swoich pracowników. Sedona Training Associates ma na koncie długą listę sukcesów.


Czy jesteś gotowy na to by odczuwać szczęście, pewność siebie i odprężenie przez przynajmniej 90 % swojego czasu?

Metoda Sedony opiera się na potędze uczuć.

Pomyśl o tym. Jeśli czujesz się silny, wtedy Twoje działanie również cechuje siła. Jeśli odczuwasz smutek, wtedy Twoje działanie również cechuje smutek. Uczucia decydują o tym, jak działasz w świecie. I dopóki ich nie zmienisz, będziesz postępował tak, jak dotychczas, otrzymując takie rezultaty, jakie zawsze dotychczas uzyskiwałeś.

To ograniczające emocje powstrzymują nas od stworzenia i utrzymania takiego życia, które wybraliśmy. Zrzekliśmy się umiejętności podejmowania decyzji na ich korzyść. Wydaje się nawet, że nasze emocje mogą nam dyktować kim jesteśmy. Stało się to oczywiste w sposobie w jaki używamy naszego języka. Czy nie mówisz czasami „jestem zły” lub „jestem smutny”? Kiedy wyrażamy się w ten sposób informujemy tych, którzy są w pobliżu i samych siebie, nie uświadamiając sobie nawet tego, że utożsamiamy się z naszym gniewem, czy smutkiem. Ustosunkowujemy się do siebie i innych tak, jakbyśmy byli swoim własnymi uczuciami. Wymyślamy nawet całe historie dlaczego czujemy się tak, jak się czujemy, żeby usprawiedliwić się lub wyjaśnić błędne przekonania dotyczące naszej tożsamości.


Emocje to tylko emocje – one nie są nami – i ławo możemy pozwolić im odejść. Możliwość wyboru uwalnia nas, pozwala dostrzec alternatywę i stosownie do tego działać lub powstrzymać się od działania. Przekłada się to na umiejętność radzenia sobie z życiem – na podejmowanie bardziej zdecydowanych i klarowniejszych decyzji. Zamiast sabotowania wyznaczonych celów, pozwala działać w sposób, który wspiera nas w ich osiągnięciu. Proces uwalniania emocji przeradza się w zdolność do posiadania większej ilości pieniędzy, lepszych relacji, lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz w zdolność bycia szczęśliwym, spokojnym i skupionym niezależnie od tego co się dzieje wokół nas.

Jeśli miałeś do czynienia z różnymi metodami pracy z umysłem, to wiesz, że jest bardzo trudno przeprowadzić taką zmianę. Wymaga to mnóstwa energii i koncentracji. Kawał ciężkiej pracy do wykonania!

Uwalnianie działa na poziomie emocjonalnym. Jest łatwe. W przeciągu sekund możesz uwolnić lata umysłowego zaprogramowania i nagromadzonych emocji. Metoda Sedony nie zawiera skomplikowanych procedur, przeprogramowywania, czy afirmacji do ponalepiania na ekranie komputera.

Kiedy niepożądane, przeszkadzające Ci emocje pojawiają się, uwalniasz je. Tylko tyle. Kiedy znikną z drogi możesz stworzyć takie rezultaty jakie chcesz i kiedy chcesz.

Wielu ludzi próbuje sprzedać wiele programów. Mogę starać się być tak uczciwy i rzetelny w stosunku do ciebie jak tylko to możliwe, ale moje słowa i tak będą bez znaczenia, jeśli ten program nie będzie działał w Twoim wypadku.


W skrócie, Metoda Sedony pokaże ci jak cieszyć się szczęśliwszym, bardziej produktywnym, satysfakcjonującym, pełnym miłości, radosnym życiem. Ponieważ nasz świat zmienia się tak radykalnie, wiedza o tym, jak „odpuścić” jest krytyczną umiejętnością pomagającą przeżyć, której wszyscy potrzebujemy.

Uwalnianie emocji jest czymś naturalnym

Czy widziałeś kiedyś małe dziecko, które upadło, a potem rozglądało dookoła, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiegoś powodu do bycia smutnym? W chwili kiedy myśli, że nikt na nie nie patrzy, da sobie spokój i będzie się zachowywać tak, jakby nic się nie stało. To samo dziecko w podobnej sytuacji widząc okazję do zwrócenia na siebie uwagi, może wybuchnąć płaczem i rzucić się w ramiona rodzicom.

Albo czy widziałaś jak małe dziecko wścieka się na kolegę lub któregoś z rodziców, a nawet mówi coś w rodzaju „nienawidzę cię i nigdy się do ciebie więcej nie odezwę” a potem, jakieś kilka minut później, to samo dziecko zachowuje się, jakby w ogóle nic się nie stało?

Taka naturalna umiejętność uwalniania emocji zastała przez większość z nas utracona, ponieważ chociaż robiliśmy to automatycznie jako dzieci – bez świadomej kontroli, to nasi rodzice, nauczyciele, przyjaciele i społeczeństwo, pozbawiło nas tej umiejętności w miarę jak dorośleliśmy. Opanowaliśmy technikę tłumienie emocji, ponieważ byliśmy nieświadomi umiejętności ich uwalniania. Uczyliśmy się tłumić nasze emocje lub wyrażać je w nieodpowiedni sposób za każdym razem kiedy mówiono nam „nie”, wymuszając stosowne zachowanie, np. spokojne siedzenie i bycie cicho, zaprzestanie wiercenia się, czy przyswojenie wiedzy o tym, że „duzi chłopcy nie płaczą” a „duże dziewczynki nie złoszczą się”.

Jesteśmy postrzegani jako dorośli, czy dojrzali często właśnie wtedy, kiedy docieramy do punktu, w którym stajemy się dobrzy w tłumieniu naszej naturalnej ekspresji i tych wszystkich uczuć o których niedopuszczalności zostaliśmy przekonani przez innych. Wychodzimy bardziej na przeciw cudzym oczekiwaniom, niż własnej potrzebie emocjonalnego dobrego samopoczucia.

Jest taki żart, który to trafnie ilustruje: przez pierwsze dwa lata życia dziecka każdy dokoła niego stara się, żeby zaczęło ono chodzić i mówić, a przez następne osiemnaście lat każdy próbuje zmusić je do tego, by usiadło i zamknęło się.

Oczywiście nie ma nic złego w dyscyplinie. Dzieci muszą się nauczyć granic, żeby funkcjonować w życiu i potrzebują ochrony przed oczywistymi zagrożeniami. Po prostu dorośli mogą niechcący przesadzić.

Punktem równowagi i naturalną alternatywą dla niewłaściwego tłumienia jest uwolnienie lub pozwolenie emocjom odejść – w tym zawiera się cała Metoda Sedony. Jest to odpowiednik gaszenia ognia i bezpiecznego opróżniania garnka w którym zawartość gotuje się pod dużym ciśnieniem. Każde stłumione uczucie próbuje wydostać się na zewnątrz. Uwolnienie to nic innego, jak chwilowe zaprzestanie działania polegającego na zatrzymywaniu ich wewnątrz. Możesz wtedy pozwolić im wyjść, a przy odrobinie pomocy z własnej strony, okazuje się to bardzo łatwe. W trakcie stosowania Metody Sedony, w zależności od potrzeby, będziesz w stanie uwolnić zarówno tłumienie jak i wyrażanie emocji. Odkryjesz, że coraz częściej będziesz dokonywać wyboru polegającego na pozwolenia im odejść.


Chociaż prawdopodobnie stałeś się już ekspertem w tłumieniu i/lub nieefektywnym wyrażaniu emocji, to i tak nadal potrafisz je uwalniać. Prawdziwy, szczery śmiech jest jednym ze sposobów uwalniania uczuć w sposób spontaniczny, a korzyści zdrowotne płynące ze śmiania się, takie jak dobre samopoczucie i eliminacja stresu, są dobrze udokumentowane. Przypomnij sobie, jak ostatnim razem szczerze się śmiałeś. Może oglądałeś śmieszny program telewizyjny lub przeprowadzałeś rozmowę z przyjacielem i zupełnie niespodziewanie coś rozśmieszyło cię. Poczułeś się rozbawiony i usłyszałeś głośny śmiech wychodzący z głębi ciebie, a całe Twoje ciało zaczęło podskakiwać. Podczas śmiania się prawdopodobnie doznałeś uczucia lekkości, coraz intensywniejszego szczęścia, rozluźnienia i wewnętrznego ciepła. Jest to dobry opis tego, czego możesz doświadczać, kiedy stosujesz metodę opisaną na tej stronie. Chociaż uwalnianiu, w większości przypadków nie będzie towarzyszył głośny śmiech, to na pewno będziesz się często uśmiechał i czuł tę samą wewnętrzną ulgę towarzyszącą śmiechowi.

Jeśli otworzysz się na te pytania odkryjesz, że Twoje negatywne myśli i emocje znikają i zmieniają się w naprawdę pozytywne i budujące. Kiedy czujesz jakiekolwiek niechciane emocje po prostu wykonaj następujące kroki:

Procedura:

Krok 1: Skup się na tym, co czujesz w danej chwili . Przyjmij, zaakceptuj to uczucie i pozwól mu,  najlepiej jak potrafisz (nie staraj się, zrób tylko najlepiej jak potrafisz, nic więcej), przejawić się w całej pełni.

Większość z nas żyje bardziej w świecie myśli, obrazów i uczuć związanych z przeszłością i przyszłością, niż uświadamiając sobie to, jak się czuje obecnie. TERAZ to jedyna chwila w której możemy coś zrobić z tym, co czujemy. Im częściej będziesz stosował tę metodę, tym łatwiejszy stanie się cały proces identyfikowania własnych emocji. Po prostu stosuj metodę najlepiej, jak potrafisz w danej chwili.

Krok 2: Zadaj sobie następujące pytanie: „Czy mogę pozwolić temu uczuciu/odczuciu/emocji odejść?”

To pytanie ma jedynie otworzyć Cię na możliwość podjęcia takiego działania. Zarówno „tak”, jak i „nie” są dopuszczalnymi odpowiedziami. Tak naprawdę, pozwolisz odejść niechcianemu uczuciu nawet wtedy, gdy powiesz „nie”. Najlepiej, jeśli odpowiesz na pytanie jak najmniej myśląc, odsuwając na bok próby spekulacji i nie wchodząc w wewnętrzne dyskusje z samym sobą na temat wartości, czy konsekwencji tego, co teraz robisz. Przejdź do kroku 3 niezależnie od tego, jakiej odpowiedzi udzieliłeś na pierwsze pytanie.

Krok 3: Zadaj sobie pytanie : „Czy pozwolę mu odejść?” Innymi słowy: „Czy jestem skłonny, chętny do „puszczenia” tego uczucia?”

I znowu unikaj zastanawiania się nad tym tak bardzo, jak tylko potrafisz. Pamiętaj również, że stosujesz tę technikę, bo chcesz być wolny. Nie ma znaczenia, czy to uczucie jest usprawiedliwione, długotrwałe czy prawidłowe. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” lub nie jesteś pewien, zapytaj siebie: 'czy chciałbym czuć to, co czuję?’ lub 'czy czując to będę szczęśliwy i osiągnę to, czego chcę?’. Nawet jeśli odpowiedź nadal brzmi „nie”, przejdź do następnego kroku.

Krok 4: Zadaj sobie pytanie: „Kiedy?”. Jest to zachęta do tego, żeby pozwolić uczuciu odejść TERAZ. Być może stwierdzisz, że pozwalasz mu odejść z łatwością.

Zawsze pamiętaj, że jest to decyzja, którą możesz podjąć w dowolnej, wybranej przez siebie chwili. Jeśli chcesz trwać przy określonym uczuciu, w porządku. Po prostu uznaj, że to, jak długo chcesz doświadczać danej emocji, jest Twoim wyborem.

Krok 5: Powtarzaj procedurę czterech kroków do momentu, aż poczujesz się wolny od niechcianej emocji.


Prawdopodobnie po każdym kolejnym kroku odkryjesz, że wyrażenie zgody na odejście jest coraz łatwiejsze. Na początku efekty mogą być ledwo uchwytne. Bardzo szybko, jeśli jesteś wytrwały, rezultaty staną się coraz bardziej zauważalne. Możesz odkryć, że istnieje kilka warstw emocji związanych z określoną sprawą. To, czemu pozwolisz odejść, odejdzie na dobre. Odkryjesz, że stosowanie tej techniki sprawia, że utrzymanie pozytywnego nastawienia do życia wymaga o wiele mniejszego wysiłku z Twojej strony. Twoje życie będzie odzwierciedleniem tego. W końcu zaczniesz mieć i robić to, co zawsze pragnąłeś. Zaczniesz być tym, kim chcesz być.

Mocą tej metody jest to, że jest niesłychanie prosta.